Dzisiaj mamy 27 luty 2016 roku. Wiecie jakie wydarzenie, które wstrząsnęło światem gier, miało miejsce 20 lat temu? Wtedy to na ekranach Game Boyów, pojawiły się Pokemony.

20 lecie istnienia pokemon

Pokemony są serią gier, która, zaraz po Mario, przyniosła firmie Nintendo największe dochody. Pod koniec XX wieku, moda na kieszonkowe potwory ogarnęła prawie cały świat, za sprawą bardzo sprawnie wykorzystanej marki, promowanej zarówno dzięki grom, serialowi, a także setkom gadżetów takich jak karty, żetony, naklejki, ubrania czy co tam jeszcze przyszło sprytnym sprzedawcom do głowy. Sami mamy jeszcze w domu kolekcję żetonów, za sprawą których spora część z nas, po raz pierwszy miała styczność z hazardem. Tak się składa, że redakcja Miejsca Mocy, pochodzi z pokolenia, którego dzieciństwo przypadło właśnie na pokemonowe szaleństwo, więc siłą rzeczy, każdy z nas miał z nimi kontakt. A ponieważ mój własny mózg miał wtedy najlepsze predyspozycje do nauki nowych rzeczy, nawet dziś, jestem w stanie wymienić większość pokemonów z podstawowych 151, a także wskazać, jaki typ jest przeciwko jakiem super efektywny. Szkoda, że wiedza ze studiów już tak mocno nie wryła się w umysł.

pokemon-red-green-1996Pierwsze wydanie gry Pokemon z 1996 roku.

Z okazji dwudziestej rocznicy, firma Nintendo przygotowała oczywiście kilka niespodzianek. W niektórych grach, jak np. Pokemon Shuffle, możliwe jest złapanie legendarnego Mew. Posiadacze konsoli 3DS, będą mogli upiększyć swoją konsolę, za pomocą nakładek, które powinny trafić do sprzedaży na początku tego tygodnia. Rocznica tak udanej marki, jest też idealną okazją na premierę kolejnych produktów. Kilka dni temu, na konsolę 3DS, miały premierę gry Pokemon Rumble World oraz Pokemon Mystery Dungeon, a Pokken Tournament pojawi się w sklepach już niedługo. Tradycjonaliści, będą mogli pobrać ze sklepu Nintendo pierwsze gry z pokemonami, czyli wersję Red, Blue oraz Yellow. Pamiętacie pikachu, który dreptał za naszym bohaterem w tej ostatniej wersji i wyrażał wobec niego swoje uczucia?

pika

W sprzedaży pojawiły się również specjalne edycje konsoli 2DS, z zainstalowanymi grami pokemon Red, Blue oraz Yellow, które odpalane są za pomocą wirtualnej konsoli. Oczywiście same urządzenia, mają półprzeźroczyste obudowy, dostępne w trzech kolorach. Już pewnie domyślacie się jakich.

wersja niebieska i czerwona Pokemonźródło: wired.com

Z okazji dwudziestolecia stworzono również stronę internetową, na której możemy śledzić atrakcje, przygotowane z tej okazji przez Nintendo. Jedną z nich jest możliwość spotkania kolejnego legendarnego pokemona, czyli Celebi. Można go złapać jedynie pomiędzy pierwszym, a dwudziestym czwartym marca. Na stronie znajdziecie również aplikację na urządzenia Apple, o nazwie Pokemon Photo Booth, dzięki której możecie dodać do swojego zdjęcia opis, w ramce znanej z pierwszych edycji gry [link]. Dwadzieścia lat istnienia pokemonów, doczekało się również podsumowania. Po wybraniu danego roku, możecie sprawdzić, jakie wydarzenia związane z pokemonami, miały wtedy miejsce [link]. A samą stronę możecie sprawdzić tutaj.

pokemon sklep YokohamaSklep z Pokemonami w Yokohamie, źródło: pinterest.com

Oczywiście Nintendo, nie mogło przegapić okazji, jaką jest tegoroczny Super Bowl, dlatego przygotowano również spot, mający promować dwudziestą rocznicę podczas tego wydarzenia. Możecie go zobaczyć poniżej. Nam zaś jak zwykle trudno uwierzyć, że Pokemony są już z nami tyle lat, a entuzjazm spowodowany kolejnymi nowościami z ich świata, nadal nie przestaje gasnąć, znajdując ciągle nową grupę odbiorców. A ci, którzy byli z Pokemonami od początku, pewnie nadal dziwią się, że jest ich już 721.