Walka pomiędzy stróżami prawa, a sługusami zła i nikczemności weszła na wyższy poziom. Tym razem w ruch, zamiast kart, pójdą kości! Oto szybka jak strzał z rewolweru gra kościana Bang!

bang kościany pudełko

Gra Kościana Bang! jest szybsza i sprawniejsza od poprzednika. O karciance możecie śmiało poczytać w tym artykule, ale jeśli znacie już na dobre pierwszą wersję to zachęcam do poznania Bang! w kościanej odsłonie. Ogólna idea gry się nie zmieniła. W dalszym ciągu gracze przybierają ukryte role, a tych jest cztery: szeryf, zastępca szeryfa, bandyta i renegat. Również w tej wersji gracze mają określoną, jawną tożsamość, która dodaje im specjalne umiejętności podczas gry.

Ale zamiast kart gracze po kolei rzucają kośćmi z symbolami, które oznaczają akcje, które w tej turze wykona nasz bohater. Zamiana kart na kości okazała się, według mnie, strzałem w dziesiątkę, czy jak kto woli, wyrzuceniem szóstki – rozgrywka znacząco przyspieszyła, a dzięki większej losowości zwiększyły się szanse na wygraną (i przegraną) niektórych postaci. Strzały Indian dodają całości pikanterii, która dodatkowo sprawia, iż żaden z graczy nie może czuć się pewny siebie i swojej wygranej.

kości do gry bang

To miasto jest za małe dla nas dwóch

Małe przypomnienie dla osób nie zaznajomionych z ideą Bang! – każdy z graczy ma ukryty cel, który definiuje jego rola (szeryf, zastępca szeryfa, renegat, bandyta). Rola postaci jest ukryta, a jedynie szeryf jest jawny, po to by jego zastępcy wiedzieli kogo chronić, a reszta by wiedzieć kogo mają zabić. Celem szeryfa i jego zastępców jest wyeliminowanie bandytów i renegata. Celem bandytów jest pozbycie się szeryfa, a renegata – eliminacja wszystkich graczy. Renegat wygrywa, gdy zostanie sam na polu bitwy. Dodatkowo gracze losują spośród 16 kart, kartę postaci, na której znajduje się ilość punktów życia postaci i specjalna umiejętność. A te są ciekawe, niektóre mniej lub bardziej pomocne np. mogą pozwolić na dodatkowy przerzut czy odnowić życie wybranemu graczowi.

bang role

Grę rozpoczyna szeryf. Każdy po kolei rzuca 5-cioma kośćmi, pamiętając, że można przerzucać kości dwa razy. Wyjątkiem jest wyrzucenie dynamitu, ponieważ gdy wypadnie on na ściance kostki, to blokuje jej przerzut. A gdy wypadną trzy dynamity to postać traci życie i kończy się jej tura. Jakie inne symbole możemy wylosować? Piwo! Wylosowanie piwa przywraca nam punkt życia. Gatling to specjalna broń, ale możemy jej użyć, gdy padnie on na 3 kostkach. Wtedy każdy z graczy traci po 1 punkcie życia, a gracz, który wyrzucił trzy gatlingi może wyrzucić indiańskie strzały.

indiańskie strzały

No właśnie strzały – na kostce indiańskie strzały symbolizuje zielona strzała. Gdy wypadnie ona podczas rzutu to musimy dobrać taką ilość żetonów strzał na ilu kościach strzała się pojawiła. W sytuacji, kiedy wszystkie żetony strzał z ogólnej puli zostaną dobrane, wtedy każdy z graczy traci tyle życia ile uzbierał strzał. Straszne co nie? Ale pozwala na wyrównanie szans i na zmienię przebiegu gry. I w końcu możemy wyrzucić celownik z 1 i celownik 2. Te symbole oznaczają strzał do przeciwników i zasięg tego strzału. 1 to zasięg graczy siedzących po naszej prawicy i lewicy, a 2 to zasięg siedzących od nas o dwa miejsca po prawej i lewej stronie.

stół gry bang

bang postacie

Co tu dużo pisać. Gra jest, w moim subiektywnym odczuciu, lepsza od karcianki :), ponieważ rozgrywka się nie dłuży i jest bardziej dynamiczna. Ponadto rozgrywka w Bang! kościanym potrafi być bardzo wciągająca i wesoła. Instrukcja jest napisana w sposób czytelny i jasny, a gracze w mig pojmują zasady (chyba, że jest się renegatem umysłowym hehe). Gra sprawdzi się podczas wyjazdów, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca, a jedynie co potrzebujemy to płaska powierzchnia do rzucania kośćmi. Bang! przypadnie do gustu lubiącym dużą interakcję z innymi graczami. Dodatkowe elementy, takie jak zbieranie indiańskich strzał czy ciekawe umiejętności postaci, potrafią wiele namieszać i urozmaicać grę.