Po raz kolejny na Brutal Assault pojawi się amerykańska legenda Thrash metalu czyli Testament.

Oprócz nich pojawi się kapela Johna Busha, człowieka znanego swego czasu jako frontman Anthrax i jako jedynego wokalistę, którego Metallica brali pod uwagę. Mowa o Armored Saint. Jakby thrashu było za mało, to dostarczą go Act of Defiance, czyli kapela złożona m.in. Shawn Drovera i Chrisa Brodericka. Obydwaj panowie grali niegdyś w Megadeth.

To nie koniec update’u zza oceanu. Thrash metal mamy odhaczony, więc pora wziąć się za kapele crossoverowe, w tym, za pionierów tego gatunku. Suicidal Tendencies po raz kolejny pojawią się na scenie twierdzy Josefov. Wraz z nimi wystąpią ich młodsi koledzy Municipal Waste. Niedaleko muzycznie znajduje się od nich kolejna kapela, czyli hardcoreowy Terror. Trzydziestolecie na scenie obchodzić zaś będzie kolejna gwiazda sceny HC, czyli Integrity. Podobną drogę, co wspomniane kapele ze Stanów Zjednoczonych przebyć będą musieli deathcorowcy z Angelmaker oraz grindowi gangsterzy z Brujeria.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o Amerykę. Niedługo po występie na Poland Rock Festival, na Brutalu pojawi się francuska grup Gojira. Która w ciągu kilkunastu lat działalności, zdążyła zebrać sporą grupę fanów. Belgijski Wiegedod zaatakuje nas wściekłym black metalem, zaś jego bardziej eksperymentalną wersję zaprezentuje Brytyjski Dragged Into Sunlight. Ze Szwecji przyjedzie kapela, wskrzeszająca rocka w duchu lat ’70, czyli Graveyard. Z kraju Ikei przybędzie również industrialny projekt metalowego Johny’ego Deppa, czyli Pain. A na koniec death metalowa perełka, czyli nasz rodzimy Azarath.