Dixit to lekka i przyjemna gra w skojarzenia, która daje grającym ogromną frajdę, a w dobrym towarzystwie – stwarza mnóstwo okazji do śmiechu. Żałuję, że odkryłam ją dopiero niedawno.

dixit

W Dixit wcielamy się w narratora lub odgadującego skojarzenie. Każdy z graczy po kolei, wczuwa się w rolę narratora. Ze swojej ręki, wybiera kartę, którą będzie „opowiadał” innym graczom. Kartę opisać można w dowolny sposób: za pomocą wierszyka, jednego słowa, piosenki, cytatu lub czegokolwiek co tylko przyjdzie narratorowi do głowy.

gra dixit

Inni gracze, ze swoich kart wybierają tę, która według nich najlepiej pasuje do skojarzenia-słowa klucza wypowiedzianego przez narratora. Kładą wybraną kartę na stół tak aby inni gracze jej nie widzieli, a po zebraniu wszystkich narrator tasuje je i układa w odpowiednie miejsce na planszy. W Dixit Odyssey służą do tego miejsca, wokół cyfr na planszy z punktacją.

dixit-odyssey-plansza

Karty zostały odkryte. Po salwie śmiechu (jeśli karty i skojarzenie, nie są zbyt do siebie pasujące), wszyscy gracze poza narratorem, głosują za pomocą specjalnej tabliczki (Dixit Odyssey) lub za pomocą numerków (Dixit). Każdy po cichu przed resztą, wybiera kartę, która w jego odczuciu najbardziej pasuje do podpowiedzi narratora. Nie można głosować na swoją kartę.

dixit głosowanie

Po skończeniu głosowania, wszyscy gracze pokazują, na którą oddali głos, a narrator mówi, do której została ułożona podpowiedź. Teraz przychodzi czas na przyznanie punktów.

Narrator musi podać takie skojarzenie, żeby co najmniej jeden gracz je odgadł. Tylko wtedy dostanie on 3 punkty. Jeśli żaden z graczy nie odgadnie właściwej karty, wszyscy oprócz narratora dostają po 2 punkty, a on musi się bardziej postarać w dalszym przebiegu rozgrywki.

Gra toczy się, aż do zebrania przez jednego z graczy 30 punktów. Warto wspomnieć o istnieniu różnych wariantów gry Dixt Odyssey. Można pograć w drużynach, w 3 osoby, czy w opcji party dla 6-12 osób.

dixt-plansza

Różnice między Dixit, a Dixit Odyssey

Niektóry mogą zastanawiać się, którą wersję podstawowej gry lepiej kupić. Moim zdaniem lepiej jest zainwestować w Dixit Odyssey. W grę może zagrać 12 osób, w przeciwieństwie do Dixit, w którym udział może wziąć 6 osób. W Dixit Odyssey znajdują się wygodne tabliczki do głosowania oraz czytelna plansza z punktacją.

dixt-porównanie-plansz

Według mnie ciekawsza jest zawartość kart w Dixit Oddysey. Niektóre są naprawdę odjechane i schizowe, dając pole wyobraźni.

W zwykłym Dixit karty nie są zbyt szczegółowe, ale skojarzenie jest trudniej wymyśleć, co może być dla niektórych wyzwaniem.

dixit-odyssey-karty

Dixit sprawdza, jak dobrze znasz drugą osobę i jej sposób myślenia.

Już zacieram ręce z zadowolenia na myśl o dodatkach. Jest ich w sumie 5, każde o różnej tematyce np. Podróże czy Marzenia. Dixit to bardzo zabawna gra, lekka, zmuszająca do pobudzenia wyobraźni. Polecam ją szczerze naprawdę wszystkim, chyba że ktoś ma zatwardziałą wyobraźnię (wśród graczy są tacy?) lub zwyczajnie nudzi się przy tego typu gierkach. Fajne jest również to, że gra wygląda inaczej w zależności z kim i w ile osób się gra. Jeżeli dobrze znamy innych graczy, to możemy spróbować przeanalizować ich sposób myślenia. Jeżeli nie, to trzeba się już więcej namęczyć.

kruk-janusz-dixit

 

Plusy:

 • Ciekawe grafiki na kartach
 • Prosty mechanizm
 • Dixit Odyssey- możliwość pogrania w więcej niż 6 osób
 • Emocje i klimat tajemniczości, osnute duchem rywalizacji
 • Pobudza wyobraźnię
 • Jasna instrukcja

 

Minusy:

 • Karty są delikatne, polecam kupić folie

 

Metryka

 • Typ gry: karciana
 • Wydawca: Rebel
 • Autor: Jean-Louis Roubira
 • Ilustracje: Marie Cardouat & Piero
 • Ilość graczy: 3-12
 • Czas gry: 30 minut