Fez jest to nakrycie głowy, swojego typu czapka o taka:

640px-Bedouin_man_with_Fez

Jest to również czapka głównego bohatera gry Fez (spokojnie, nie ma on nic wspólnego z muzułmanami). Bohaterem jest Gomez, żyjący w swoim nudnym, idealnie poukładanym świecie 2D. Żądny przygód odkrywa (na szczycie swojego piętrowego miasteczka), że istnieją inne wymiary,a dzięki wyżej pokazanej czapeczce otrzymuje moc zmiany świata z 2D na 3D. Mechanika jest prosta, obiekty wyglądają na płaskie, ale dzięki nowej mocy, poprzez dokonanie obrotu okazuje się, że są trójwymiarowe. O tak jak tu:

Dzięki temu możemy zobaczyć to, co nie było wcześniej oczywiste.

Towarzyszem naszego bohatera jest (i tu ciekawostka) czterowymiarowy obiekt. Jest naszym skromnym doradcą po świecie, nierzadko jego pomoc jest nie oceniona.

fez4

To jest DOT, nasz najlepszy przyjaciel.

Fabuła nie jest do końca jasna, a narracja dosyć uboga. Mimo tego głównym celem produkcji są doznania artystyczne. Gra jest pełna jaskrawych kolorów i pięknych lokacji. Obiekty mimo zastosowanej pikselowej stylistyki, są bardzo szczegółowe, a próżno szukać obiektów okrągłych (no może oprócz głowy Gomeza).

Fez jest grą bardzo trudną, a przejście gry na 101% jest niemalże niewykonalne bez pomocy poradników. Często trzeba nieco postarać się aby zrezygnować ze schematycznego myślenia i skorzystać z innych możliwości (nie do końca oczywistych).  Przejście gry pierwszy raz (bez rozwiązywania wszystkich zagadek), nie powinno sprawiać dużych kłopotów. Ja owszem przeszłam grę na 101%, ale ostatecznie w dwóch zagadkach musiałam skorzystać z poradnika. Trudność tej gry jest również dużą zaletą, wyróżniającą ją na tle innych produkcji tego typu.

Liczne Zagwozdki wymagają ruszenia szarych komórek, ale za to rozwiązanie takiej łamigłówki daje niesamowitą satysfakcję.

Po za tym łamigłówki są stworzone w bardzo interesujący, nieszablonowy sposób. Fez jest grą, która wykorzystuje zmysły: wyczulony słuch, wzrok. a nawet dotyk (ok, dla posiadaczy padów) może się przydać.

fez-2-1024x576

Źródło: indiegamerchick.files.wordpress.com

Fez_video_game_screenshot_08-1024x576

Źródło: Wikipedia

Ciekawostką są smaczki nawiązujące do popkultury. Na przykład nawiązanie do serialu Davida Lyncha Twin Peaks lub kultowe zdanie (szczególnie wśród grafików) „The quick Brown fox jumps over the lazy dog” towarzyszy nam na prawie każdym kroku. Reszta takich małych easter eggów jest do wyszukania w grze, a jest ich pełno.

Czy warto? Pewnie, że tak bo nic nie sprawia takiej przyjemności jak satysfakcja i duma z przejścia tak trudnej gry. A przy tak pięknej oprawie audiowizualnej to sama frajda. Jeśli poszukujesz nietypowej platformówki, to  Fez jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Fex_Penguin-1024x576

Źródło: blogcdn.com

Fez_video_game_screenshot_04-1024x576

Źródło: wikimedia.org

FEZ

Wydawca Polytron Corporation
Dystrybutor Trapdoor
Rok wydania 2013
Platformy Xbox 360, Windows, Linux,OS X, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita
Cena w dniu premiery 9,99 € (Steam)