intrygi-westeros

Gra o Tron w realnym życiu ma różne oblicza. W jednym momencie rozpocznie się gra o tron w pierwszej napotkanej restauracji po Woodstocku. Innym razem, będzie to gra o ostanie miejsce siedzące w luksusowym polskim pociągu czy o wygodny fotel przed telewizorem. I może też być kolejną karcianką.

gra-tron-intrygi-westers

Początek rozgrywki

Gra o Tron. Intrygi Westeros została wydana przez Galaktę. Na małym pudełku możemy przeczytać nazwisko autora gry, czyli Reinera Knizia. Z pudełka dowiemy się również, iż w tę grę zagrać może od dwóch do sześciu graczy. Zaraz po otwarciu i po szybkim rzucie oka na instrukcję, jesteśmy w stanie stwierdzić, że zasady Gry o Tron są bardzo proste. W przeciwieństwie do zasad panujących w książkowym pierwowzorze. Talia kart składa się z 36 kart postaci. Są one oznaczone jednym z czterech kolorów według znanych rodów: Starkowie, Lannisterowie, Targeryanowie i Baratheonowie. Oprócz nich w pudełku znajdziemy również 7 kart Żelaznego Tronu i 24 żetony Punktów Kary.

Wszystkie karty postaci rozdajemy pośród graczy. Grę rozpoczyna gracz, który jest najmłodszy, ale można ustalić własne zasady np. kto miał ostatnio styczność z Grą o Tron, strzelał z kuszy do dziwek, stracił głowę lub uprawiał seks ze swoim rodzeństwem. Karty należy układać na stole na kształt piramidy. Oznacza to, iż pierwszy gracz kładzie swoją kartę, następny układa swoją po prawej lub lewej stronie. Kolejny ruch może polegać na dołożeniu karty po bokach dwóch poprzednich lub powyżej nich, tak aby dwie leżące już na stole stanowiły podstawę piramidy. Ponadto, aby postawić kartę koloru żółtego, jedna z dwóch kart tworzących podstawę musi być również żółtego koloru. Najniższy poziom piramidy (podstawa) może być rozbudowywany dopóty, dopóki nie znajdzie się w nim więcej niż 8 postaci.

intrygi-westeros-gra-o-tron

Jaja Westeros

I tutaj rozpoczyna się zabawa. Polega ona poniekąd na przewidywaniu jakie kolory kart pozostały przeciwnikom w rękach, oraz gdzie będziemy mogli położyć własne, kiedy przyjdzie nasza tura. Najważniejszym zadaniem, które ochrzciliśmy nazwą Zrobić Intrygę, jest w sprytny sposób zablokować możliwość dodania koloru jednego z rodów. Najczęściej, jakimś trafem, pośród wielu rozgrywek byli blokowani Starkowie.

gra-o-tron-intryga-lannisterów

Aby uatrakcyjnić rozgrywkę, wymyśliliśmy interpretację gry polegającą na tym, że postacie które kładziemy na piramidę właśnie umierają. Śmierć. Zawsze to jakiś element rozweselający.

W każdej turze ostatni gracz, który wyłoży kartę wygrywa tytułowy Tron. Dostaje w nagrodę kartę Żelaznego Tronu, na której znajduje się informacja o tym, ile można odjąć punktów karnych, a także o ilości mieczy, o których przeznaczeniu opowiemy później. A co z pozostałymi graczami, którzy przegrali daną turę? Wszyscy oni dostają punkty karne równe ilości kart jakie pozostały im na ręce. Po skończonych turach, gracze podliczają zebrane przez całą rozgrywkę punkty karne przy uwzględnieniu punktów odejmujących z karty Żelaznego Tronu. Gra kończy się po rozegraniu tylu tur, ilu graczy bierze udział w zabawie.

Tron zdobywa osoba, która ma najmniej punktów. Co ciekawe, większa ilość posiadanych Żelaznych Kart nie oznacza wcale, że wygrywa się automatycznie grę. Na karcie punkty ujemne przyjmują wartości od -1 do -3, także suma może ułożyć się różnie. Co jeśli niektórzy gracze mają taką samą ilość punktów? Wtedy do akcji wchodzą miecze z karty Żelaznego Tronu. Gracze porównują swoje miecze (nie te miecze co pomyślałeś), a dokładnie ich ilość z kart. W takim przypadku rozgrywkę wygrywa osoba, która posiada najmniej mieczy.

Gra o Tron to prosta jak budowa cepa gra, o niskim poziomie złożoności, którą każdy bez problemu pojmie w mig. Jest prosta, ale nie oznacza to, że nudna. W dobrym towarzystwie gierka potrafi przynieść sporo radości. Jest to propozycja szybka, w sam raz na towarzyskie spotkania, party w ogródku czy posiadówę przy głębszym. Szkoda tylko, że instrukcja nie przewidziała sytuacji, w której dwie osoby mają taką samą ilość punktów, a jedna z nich nie posiada żadnej karty żelaznego tronu. Taka mała luka, którą trzeba sobie samemu uzupełnić. W przypadku rozgrywki dla 6 osób,  jedna gra raczej nie trwa dłużej niż 30 minut. Dlatego polecamy tę grę osobom, które szukają prostej i szybkiej gierki.

gra-o-tron-intrygi-westeros

Wydawca: Galakta
Producent Fantasy Flight
Cena: 34 zł