kłamca pierwsze fotoŹródło: klamca4.pinger.pl/p/1

Co by było, gdyby ludzkie wierzenia były prawdziwe? Wszystkie? Prawdopodobnie bóstwa z różnych kultur nie za bardzo by za sobą przepadały. Być może wynikałyby między nimi spory, a może i nawet regularne wojny? W taką właśnie wojnę z obcymi bożkami wgląd daje nam seria książek Jakuba Ćwieka, „Kłamca”.

O autorze słów kilka

Jakub Ćwiek jest polskim autorem fantastyki, a także konferansjerem, dziennikarzem, felietonistą, scenarzystą oraz miłośnikiem i znawcą popkultury. Jest silnie związany z fandomem, w związku z czym pojawia się często na polskich konwentach. Debiutował zbiorem opowiadań „Kłamca” w 2005 roku. Tom ten przerodził się zaś w kwdtrologię, uzupełnioną w roku 2014 o kolejny zbiór opowiadań. Jak powiada sam autor, możemy spodziewać się, że zobaczymy jeszcze Kłamcę w przyszłości.

Nigdy nie wierz Kłamcy

tom 1 kłamcaKsiążka opowiada o przygodach nordyckiego boga, Lokiego. Fabularna otoczka wygląda następująco – silna wiara w dane bóstwo nadaje mu fizyczną formę. Wielu bogów zostało wyśnionych przez ludzkość w czasie jej istnienia, a każdy z nich chciałby pozostać na swoim stanowisku. W pewnym jednak momencie pojawia się bóg chrześcijan, wraz ze swoimi zastępami anielskimi. Wyśpiewywane przez Metatrona anioły eliminują wszystkie fałszywe bóstwa, zgodnie z pierwszym przykazaniem.

Na początku książki stajemy się świadkami najazdu skrzydlatych na Valhallę. Nie mogą sforsować jej bram, udaje im się jednak dobić targu z Sygin, żoną Lokiego. Wpuści ich ona wewnątrz murów, jeśli zobowiązują się uwolnić i oszczędzić tytułowego Kłamcę. Archanioły dowodzące zastępami nie mają wyboru i zgadzają się. Po wszystkim dotrzymują umowy, w końcu Bóg zabronił kłamać i łamać przysięgi. Sygin ginie, a książę kłamstw zostaje w obcym świecie sam. Nie jest on związany boskimi przykazaniami, może więc bezkarnie zabijać ludzi oraz kłamać i oszukiwać. Anioły decydują się więc zrobić z niego zabójcę bóstw, które stają się coraz sprytniejsze i ukrywają się na Ziemi. Loki, nie mając nic lepszego do roboty, z uwagi na to, że Valhalla upadła, a jego żona przepadła, zgadza się na ten układ. Walutą za jego usługi stają się anielskie pióra, które wydają się posiadać jakąś nieznaną wartość, o której nikt Kłamcy nie mówi.

Cyngiel Niebios

kłamca 2 fotoPozostałe w książce historie opisują akcje Lokiego, który staje się w swojej robocie coraz lepszy, jednak nadal zdarzają mu się trudności i problemy, bo bogowie nie próżnują i na różne sposoby starają się ukryć czy odzyskać dawną potęgę. Drugi tom to więcej historii z życia Kłamcy. Opisuje jego barwne przygody i różnego rodzaju fortele, związane z ciągłymi próbami przechytrzenia swoich pracodawców. W tym celu udaje mu się zrekrutować nowych towarzyszy i przekonać anioły, żeby pozwoliły im działać. A walka odbywa się o wysoką stawkę i z poważnym przeciwnikiem – w szranki z naszym bohaterem i Zastępami Niebios staje bowiem sam Lucyfer i jego demoniczni książęta. I kiedy Loki ugania się za nowo narodzonym antychrystem, aniołowie odkrywają, że nadszedł ten czas – nastaje Apokalipsa, a na Ziemi niedługo rozpocznie się Armageddon. Bóg Marnotrawny zamyka cykl opowiadań, a Ochłap Sztandaru rozpoczyna historię, która swój finał znajduje w czwartym tomie, Kill ’em All.

Znasz sztuczkę z ołówkiem?

kłamca 3 fotoSeria „Kłamca” jest idealnym kąskiem dla ludzi uznających się za znawców popkultury. Pełna jest nawiązań do różnych wydarzeń historycznych i kulturalnych, a przede wszystkim do filmów. Bardzo często sposób, w jaki autor zintegrował współczesne trendy, potrafi mocno rozbawić. Nie są one jednak zawsze oczywiste i łatwe do wyłapania. Zdarza się, że subtelne sugestie i ukłony w stronę pewnych filmowych scen czy tytułów są dobrze zawoalowane. Więc kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że był to odnośnik do czegoś, co zna, tym większą sprawia mu to radość i wzbudza więcej śmiechu. Książki napisane są „po polsku”, co znaczy, że autor potrafi dosadnie coś określić, a postaciom zdarza się być wulgarnymi, wrednymi i zawistnymi. Nie ma owijania w bawełnę. Wiele rzeczy jest wyśmianych, co nie każdemu może przypaść do gustu. Osobiście uważam jednak, że nadaje to książce tożsamości i oddziela ją od „bezpiecznej” fantastyki.

Złap mnie, jeśli potrafisz 

kłamca 4 fotoLoki jest u Ćwieka przedstawiony jako istny geniusz zbrodni. Jest w stanie wybrnąć z prawie każdej sytuacji, myśli szybko, działa skutecznie i planuje w przód, żeby nie dać się zaskoczyć. Jeśli ktoś jest fanem postaci nordyckiego boga z filmowej serii Marvela (Thor, Avengers) to ani trochę nie zawiedzie się osobowością bohatera „Kłamcy”. Zabawny, sarkastyczny, rzucający skomplikowane iluzje trefniś, ale i śmiertelnie niebezpieczny wróg, jeśli odwrócisz się do niego plecami. Pan oszustwa ma swój plan i stara się uzyskać niezależność od aniołów, ciągle naginając zasady i próbując przechytrzyć wszystkich zainteresowanych.

Kłamca nie skończył się na Kill’em All

Interakcje między bohaterami są dobrze zarysowane, tak jak ich osobowości. Nic więc dziwnego, że biorąc pod uwagę powyższe atrybuty książka doczekała się kolejnej części. „Machinomachia” to zbiór opowiadań, które mają miejsce przed trzecim tomem i rozszerzają uniwersum oraz ubarwiają postaci. Pełna rozmachu, równie interesująca jak poprzednie. Jej pojawienie się w 2014 roku daje nadzieję, że doczekamy się kolejnych historii z życia Kłamcy. Zapewniam, że po przeczytaniu serii również będziecie na nie wyczekiwać.

 

Kłamca, Fabryka Słów,  2005
Kłamca 2. Bóg marnotrawny, Fabryka Słów, 2006
Kłamca 3. Ochłap sztandaru, Fabryka Słów, 2008
Kłamca 4. Kill’em all, Fabryka Słów, 2012
Kłamca 2,5. Machinomachia, SQN, 2014