Szukacie może szybkiej i prostej gry, która kosztuje mniej niż butelka wódki i dodatkowo zmieści się do kieszeni? Wygląda to, że List miłosny jest dla was.

List Miłosny to gra karciana, w której skład wchodzi zaledwie 20 kart, z czego cztery to karty pomocy. Do jej rozegrania nie potrzeba wiele miejsca. Każdy z graczy ma zawsze na ręce jedną kartę. W swojej kolejce dobiera z talii drugą, a następnie zagrywa jedną z nich, wykonując zawarte na karcie polecenie. Gra toczy się tak długo, aż wszyscy gracze poza jednym zostaną wyeliminowani lub skończą się karty do dobierania. W tej sytuacji wygrywa gracz, któremu na ręce została karta z wyższą wartością. Brzmi prosto i tak też jest, jednakże w czasie rozgrywki warto zwracać uwagę na to, jakie karty zagrywają gracze, aby łatwiej było przewidzieć jakie karty mogą mieć na ręce. A po co? No na przykład po to, aby ich eliminować.

Polecenia zawarte na kartach są bardzo proste. Zamień się kartą z innym graczem, podejrzyj kartę innego gracza czy zmuś innego gracza do odrzucenia swojej karty i dobrania nowej (wybrany gracz po prostu odrzuca kartę, do żadnych rękoczynów tutaj nie dochodzi). Oprócz tych trzech wymienionych kart, mamy również kartę barona, po której zagraniu, porównujemy drugą kartę na ręce z kartą innego gracza. Gracz z niższą kartą odpada z gry. Jest to jeden z trzech sposobów eliminacji innych graczy. Drugi z nich to zagranie najniższej karty w grze, czyli strażniczki, który daje nam możliwość odgadnięcia jaką kartę ma na ręce inny gracz. Jeżeli nam się to uda, gracz ten odpada z gry. Najwyższą kartą w grze jest oczywiście księżniczka. Pod żadnym pozorem nie możemy tej karty odrzucić, ponieważ: po pierwsze jest to najwyższa karta w grze, jeżeli skończą się karty do doboru to zostając z księżniczką, mamy zapewnioną wygraną. Po drugie zaś, jeżeli z jakiegoś powodu odrzucimy tę kartę, automatycznie odpadamy z gry. Tyczy się to również sytuacji, w której inny gracz zagrywa na nas kartę księcia, zmuszając nas do wymiany trzymanej w ręce karty na inną. Jest to trzeci sposób na eliminację innych graczy.

Jedna rozgrywka trwa kilka minut, a więc zazwyczaj rozgrywa się ich kilka. Jest to świetna gra na wyjazdy, ponieważ do rozegrania jej, nie potrzeba wiele miejsca, a zasady można bardzo szybko wytłumaczyć. Próbowaliśmy rozegrać partię w autobusie i da się, ale ciężko jest usiąść tak, aby każdy z graczy widział karty zagrane przez jego przeciwników. Za to już w hostelu, grało się wyśmienicie. Gra daje dużo frajdy, zwłaszcza jeżeli trzy razy pod rząd uda się wyeliminować tę samą osobę, zgadując że ma na ręce barona 🙂