Nawia. Fantastyczny świat,  osadzony w mrocznej postapokaliptycznej rzeczywistości. O nowej fabularnej grze (RPG) mieliśmy przyjemność posłuchać podczas prezentacji w ramach Weekendu Fantasy organizowanego 28-29 listopada 2015.

Prototypowy podręcznik do Nawii

Prototyp podręcznika do Nawii

W świecie Nawii panuje Kataklizm. Meteoryt, który spadł na planetę całkowicie zmienił rzeczywistość mieszkańców. Od czasu kataklizmu upadły państwa, a w ich miejsce wkradła się anarchia i bezprawie. Do obecnych mieszkańców Nawii, czyli rasy ludzi, elfów, kao, doszła nowopowstała rasa – Demony. Demony to istoty iście tajemnicze – zbudowane z lawy, posługujące się własnym typem magii. Co ciekawe, w Nawii ta rasa jest grywalna, więc samemu można przekonać się o jej wyjątkowej specyfice. Jednak to co najbardziej budzi strach wśród mieszkańców Nawii to dzika magia. Przed kataklizmem, magią posługiwali się czarodzieje bez obaw, że wyrośnie im jakaś dodatkowa ręka z pleców. Niestety, od czasu kataklizmu magia stała się nieprzewidywalna i niebezpieczna. Każde jej użycie może spowodować jakieś konsekwencje, czasem tragiczne w skutkach.

nawia rpg

Prezentacja gry Nawia

W związku z tym, na naszej drodze stanąć mogą rozmaite anomalie, przemiany i mutacje. Autorzy podręcznika przedstawili kilkanaście różnych przykładowych anomalii, jednak nie ma problemu by Mistrz Gry wymyślał swoje. Podobnie jest z systemem magii. Magia nie  ma podziału na żadne szkoły, nie ma również listy zaklęć. Czarodzieje tworzą własne zaklęcia bez żadnych ograniczeń. Muszą jednak pamiętać o ewentualnych konsekwencjach. Jak widać granie czarodziejem i okiełznanie magii, może okazać się interesującym wyzwaniem 🙂

podrecznik do nawii

Rasa Demonów

Głównym celem gry jest przetrwanie w tych niesprzyjających okolicznościach. Od dwudziestu lat nikt nie widział Słońca. Świat przykrywa gruba warstwa chmur, a światło słoneczne przebija się nieśmiało, tworząc blado zieloną poświatę. Szalejąca magia, anarchia, bezprawie, bestie, uzurpatorzy i nieprzyjazne postacie – to wszystko i wiele więcej z czym będzie musiała się zmierzyć drużyna.

Kraina Beletia, w której rozgrywa się akcja

Kraina Beletia, w której rozgrywa się akcja

Nawia charakteryzuje się prostą i dynamiczną mechaniką gry. Spokojnie poradzą z nią sobie początkujący gracze. Niestety na prelekcji nie starczyło czasu, aby o niej opowiedzieć. Podręcznik ozdobiony jest naprawdę ciekawymi grafikami oraz szkicami, które pomogą graczom odnaleźć się w Beletii. Szkoda, że nie znalazło się miejsce na przykładowy scenariusz rozgrywki, który pozwoliłby na oswojenie się z mechaniką i sposobami przetrwania w wyniszczonym katastrofą świecie. Jednakże, już po zakończeniu wszystkich prelekcji, chętni mogli spróbować rozegrać grę, poprowadzoną przez jej twórców. Jeśli zaciekawił Was ten świat to serdecznie zapraszamy na oficjalny fanpage gry Nawia. Śledźcie na bieżąco informacje ze świata Nawii.