Polcon 2015 za nami. Przed nami Polcon 2016, który odbędzie się we Wrocławiu <3. Ale za nim będzie o nim głośno, powspominajmy jeszcze troszkę ten poznański. Była to wyjątkowa edycja Polconu, bo aż 30-sta!

Na Polconie byliśmy obecni przez dwa dni, sobotę i niedzielę. Jednak tyle wystarczyło by załapać co nieco fantastycznej, konwentowej atmosfery. Rozpoczęliśmy z grubej rury, bo trafiliśmy prosto na spotkanie z Andrzejem Sapkowskim. Tłumy na sali nie zraziły nas i wbiliśmy się na salę cali i zdrowi. Andrzej Sapkowski odpowiadał na łatwe, trudne i głupie (według Sapkowskiego) pytania. Nie obyło się bez salw śmiechu oraz niespełnionych – jak się później okazało – obietnic. Mianowicie autor wiedźmińskiej sagi został zaproszony do zostania członkiem jury konkursu cosplay. Z nieukrywaną radością Sapkowski zgodził się, zasiąść w gronie sędziowskim, obok jurorów, z których dwójka przybyła na salę przebrana za Geralta i Yennefer.

Na samym cosplayu autor się jednak nie pojawił. Za to przed konkursem wybrał uczestnika, którego nagrodził dodatkową nagrodą. A skoro już jesteśmy w temacie cosplayów to zatrzymajmy przy nich na chwilkę. Sam konkurs rozpoczął się ze sporym opóźnieniem. Nie będziemy dalej się użalać, ale wiedzcie że mogło być lepiej, również w kwestii organizacji. Za to same występy – bardzo udane! Pokaz oraz ogłoszenie wyników możecie zobaczyć na nakręconym przez nas filmiku:

Po cosplayowych zmaganiach nadszedł czas na Galę Polconu, podczas której wręczono Nagrodę im. Janusza Zajdla. Musimy przyznać, iż w tym roku Gala była bardzo uroczysta, a w niektórych momentach nawet wzruszająca. Nagrodę w kategorii opowiadanie otrzymała Anna Kańtoch za Sztukę Porozumienia. W kategorii powieść nagrodę otrzymał Michał Cholewa za powieść Forta.

Osobiście dla nas interesujące było spotkanie dotyczące Polconu 2016, które – przypomnijmy raz jeszcze do porzygu – odbędzie się we Wrocławiu. Na spotkaniu zdradzono pierwsze informacje dotyczące gości, organizacji i planów. A co tam, napiszemy parę świeżych newsów 🙂 Całość odbywać się będzie na terenie Hali Stulecia oraz w przyległych halach konferencyjnych i terenach. Konwent będzie trwał, aż 5 dni! Od czwartku do poniedziałku włącznie. Rozpocznie się pokazem wykorzystującym fontannę na Pergoli, podczas którego możemy liczyć iż usłyszymy muzykę z filmów fantasy oraz gier. Jednym z kontrowersyjnych zamierzeń jest organizacja rozdania nagród konkursu Cosplay na … wrocławskim Rynku. Odległość od Pergoli jest całkiem spora, a póki co brak informacji jak zostanie zorganizowany transport tak dużej ilości uczestników konwentu z Hali Stulecia na Rynek. We wrześniu zostanie podane więcej informacji na ten temat. Tak więc czekamy na więcej.

Oczywiście nie mogło nas zabraknąć w GamesRoomie. Ubolewamy, że nie był on otwarty dłużej, niż do godziny 22. Ale co pograne to nasze 🙂 Pobłąkaliśmy się również po sklepikach, zakupując to i owo. Czas na Polconie zleciał nam bardzo miło i niesamowicie szybko. Zostawiamy Was sam na sam z galerią zdjęć. Do zobaczenia na kolejnym Polconie!

 Cosplay