12 marca 2015 smutno zapisze się w pamięci fanów fantasy i science fiction. W wieku 66 lat zmarł Terry Pratchett, brytyjski pisarz znany przede wszystkim z serii książek Świat Dysku.

Terry Pratchett urodził się 28 kwietnia 1948 w miasteczku Beaconsfield znajdującym się 40 kilometrów na północ od Londynu. Jako młody człowiek interesował się astronomią. Niewielkie zdolności astronomiczne spowodowały, że nigdy nie zrealizował swojego młodzieńczego marzenia o zostaniu astronomem. To na czym być może straciła nauka, zyskała literatura. W wieku 13 lat napisał swoje pierwsze opowiadanie The Hades Business, za które zarobił również swoje pierwsze pieniądze. Dzięki nim zakupił maszynę do pisania rozwijając swoje zamiłowanie do pisarstwa. Zaowocowało to stworzeniem w wieku 17 lat pierwszej powieści Dywan. Została ona wydana po raz pierwszy w 1971 oraz ponownie, przeredagowana przez Terry’ego Pratchetta, w 1992. Jak stwierdził autor, wadą Dywanu jest to, że powieść tę napisał 17-latek, któremu wydawało się, że literatura fantasy składa się z bitew i królów. Tę książkę napisał w czasie swojej dziennikarskiej pracy w Bucks Free Press.

Następnymi tworami pisarza były książki science fiction Ciemna strona Słońca i Warstwy Wszechświata. W 1983 roku pisarz otrzymał posadę rzecznika prasowego Centralnego Zarządu Energetyki. Wtedy też wydana została jego pierwsza książka z serii Świat Dysku Kolor Magii. Fatalna promocja książki spowodowała jednak, że powieść sprzedała się słabo. Kolejna część, Świat fantastyczny, stała się bestsellerem i początkiem sukcesu serii. W efekcie, kolejna część Równoumagicznienie była wyczekiwana jeszcze przed wydaniem – fragmenty książki przed publikacją czytano na antenie radia BBC. Terry Pratchett jest ponadto autorem Trylogii Nomów, Opowieści o Johnie Maxwellu, Cyklu o Długiej Ziemi i wielu innych.

Na podstawie jego powieści powstały gry planszowe takie jak np. Świat Dysku – Ankh Morpork, gry komputerowe takie jak choćby The Colour of Magic czy Discworld Noir, gry RPG GURPS Discworld i GURPS Discworld Also napisane przez Terry’ego Pratchetta i Phila Mastersa, słuchowiska radiowe, sztuki teatralne, filmy, seriale, również animowane i komiksy.

Prywatnie Terry Pratchett był mężem Lyn od 1968. W 1976 urodziła im się córka Rhianna, która przejęła po ojcu dziennikarską i pisarską pasję. Pisarz był ateistą i zwolennikiem legalnej eutanazji, o prawo do której walczył. Znany był z zamiłowania do noszenia czarnych kapeluszy. W 1998 został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury a dziesięć lat później otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki sir. Jego książki dotychczas sprzedały się w ponad 40 milionach egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 33 języki. 12 marca 2015 przegrał walkę z rzadką odmianą choroby Alzheimera.

terry-pratchettzdjęcie z facebook.com/pratchett